Všeobecný návod na pestovanie

Veľmi jednoduché a napriek tomu sa toho veľa začiatočníkov obáva. Bonsaje treba proste:

  1. Polievať
  2. Hnojiť
  3. Raz za pár rokov presadiť

Áno, to je všetko, nič zložité na tom nie je.

Polievanie

Polievať treba podľa potreby, nedá sa naladiť na režim raz za X dní ako u rastlín:

  • v prípade anorganických substrátov zvyčajne raz denne
  • v prípade organických, keď troch preschnú, čo sa dá zistiť zapichnutím špajle do substrátu. Určite nie každý deň ako Vám poradia rôzny odborníci, je to zvyčajne raz za 2-3 dni, no upravené v závislosti od druhu, teploty a ročného obdobia

Pozor na rovnomerné poliatie. Anorganický substrát treba poliať po celej ploche tak, aby spodkom misky pretiekla voda. Použiť sa dá krhla s jemnými kvapkami, alebo špeciálna násada na 2l PET flašu, prípadne improvizovaná násada vyrobená z vrchnáka prederaveného horúcim špendlíkom na 15-20 miestach. Vhodným riešením je aj sprcha s jemným prúdom (čo do sily aj do veľkosti kvapiek).

Organický substrát sa polieva ľahšie, nakoľko voda sa postupne dostane všade. Zaliať sa tak dá hocijako. Keď už substrat drží spolu po viacerých poliatiach, je možne zalievať aj ponáraním celej misky do nádoby s vodou. Netreba ale zabudnúť na odkvapkanie prebytočnej vody.

Hnojenie

Hnojiť je jednoduché. Špecializované bonsaj hnojivo neexistuje, je to iba marketing, aby sa klasické zriedené hnojivo so správnou nálepkou dalo predať 3x drahšie. Použiť sa dá hocijaké plnohodnotné hnojivo, tzn. obsahujúce NPK (sodík, fosfor a draslík). Rozlišujeme 2 fázy:

  1. Fáza rastu, kedy potrebujeme, aby bonsaj rástol, napr. na dopestovanie obrastu, vetvičiek a pod. Vtedy treba hnojiť podľa návodu na hnojive. V prípade anorganických substrátov aj častejšie, keďže veľa hnojiva proste pretečie von
  2. Fáza udržovania, kedy rast nie je žiadaný, vtedy postačujú polovičné dávky hnojiva (presne tak fungujú bonsajove hnojivá – sú viac riedené)