Za bonsajmi „na kraj sveta“ – Taiwan 2009 – časť 3.

1 pri vchode do záhrady je inštalovaná tabuľa s menom majiteľa alebo záhrady.JPG19 krásna tvarovaná borovica vítala návštevníkov pred santalovým pavilónom.JPG8 ďalší altánok s pagodovitou strieškou, bohato zdobeným stropom a maramorovou ohrádkou.JPG

Areál výstaviska – botanická záhrada Wann- Yiing

Všetky aktivity spojené s 10. –tym  ázijsko-pacifickým kongresom a výstavou bonsajov a suiseky boli sústredené do botanickej záhrady pána Chena  v meste Changhua, vzdialeného asi 1 hodinu jazdy autom od mesta Taichung, kde sme boli ubytovaní počas trvania výstavy.

Záhrada bola založená v roku 1992 a v súčasnosti sa rozprestiera na viac ako 5 hektároch. Od roku 2003 sa v nej usporadúvajú výstavy bonsajov a suiseky. Pri príležitosti tejto výstavy bol slávnostne otvorený „Červený santalový pavilón“ v štýle dynastie Tang, postavený z dreva vzácnych čínskych borievok a horských borovíc. Interiér je zariadený prekrásnym dobovým nábytkom vyrezávaným  zo vzácnych druhov dreva, soškami, a keramikou.

Samotná záhrada bola budovaná na rovine. Rozmiestnením skalných kompozícií bola dodatočne vertikálne rozčlenená, čo jej spolu s prítomným pavilónom, altánkami, mostíkmi a pergolami dodalo na  kráse. Oživovali ju vodopády a kaskády končiace jazierkami s množstvom rôznofarebne kvitnúcich lekien a koi kaprov. Toto všetko tvorilo kulisu k vysadeným často aj tvarovaným stromom a kríkom, medzi ktorými boli zastúpené hlavne domáce, tajwanské druhy. V kompozícii záhrady vynikali zákutia vysadené rovnakým druhom dreviny, napríklad cykasové zákutie, kasuarínová alej alebo podokarpový les. Kry zakvitnuté tými najžiarivejšími farbami oživovali scenériu a spolu so solitérnymi balvanmi a blokmi vápencov, korálových vápencov, skamenelých kmeňov stromov – araukaritov, sochami a kamennými lampami dokresľovali celkový charakter  záhrady. Súčasťou záhrady boli aj záhradné bonsaje, zasadené do obrovských bonsajových mís s priemerom snáď aj cez 1 m. Celou záhradou sa vinuli chodníky, ktoré návštevníkom ponúkali podchvíľou vždy iný, ale vždy očarujúci obraz. Čerešničkou na tejto pestrej torte boli veľmi citlivo rozmiestnené bonsaje. Raz lemovali cesty, inokedy tvorili skupinky v trávniku, alebo boli vystavené v rade na stolíkoch ako to robíme aj my.

V areáli záhrady sa nachádzal aj pavilón, kde boli vystavené biseky, suiseky a šohiny. Tvarovanie prebiehalo pod veľkým prístreškom,  ktorý poskytoval útočisko pred neúprosným slnkom. Trocha sklamaním bol len jeden  predajca, čo ponúkal stolíky. Boli pekné, ale nemali sme ich ako zobrať, tak sme sa nimi aspoň potešili.

 

Pripájam fotografie, aby Ste mali lepšiu predstavu aká to bola nádhera.

1 pri vchode do záhrady je inštalovaná tabuľa s menom majiteľa alebo záhrady.JPG10 jazierko s vodopádom a leknami.JPG11 dievčence odpočívajú pri jazierku.JPG12 ďalšia kaskáda.JPG13 fialové lekno - ozdoba hladiny jazierka.JPG14 jazierko s ružovými leknami.JPG15 ružové a žlté lekno.JPG16 žlté lekná osvetľujú večernú hladinu.JPG17 zákutie s vodopádom, jazierkom a exotickými drevinami a kvetmi.JPG18 Daška, Magda a Gabika si už pavilón prezreli.JPG19 krásna tvarovaná borovica vítala návštevníkov pred santalovým pavilónom.JPG2  vstupná časť záhrady.JPG20 dáma vo vetre - interiér pavilónu.JPG21 detail opracovaného jadeitu - interiér pavilónu.JPG22 interiér pavilónu.JPG23 jadeit s výjavmi veľkosť 2 m - výstavná sieň.JPG24 keramická soška výstavná sieň.JPG25 vzácny obraz - výstavná sieň.JPG26 pohľad do botanickej záhrady.JPG27 letmý pohľad do záhrady.JPG28 pôsobivé zoskupenie cykasov a vápencových blokov.JPG29 tvarované stromy, sochy, bonsaje.JPG3 kamenná scenéria pri vchode s vodopádom.JPG30 v popredí cykasy a vzadu časť vystavených stromov.JPG31 v popredí kamenné atrefakty a v pozadí zátišie s cykasmi a ukrytou pagodou.JPG32 kasuarínová alej lemuje okraj záhrady.JPG33 zátišie s bosajmi a kamennými lampami.JPG34 blok tenkolavicovitého piesčitého vápenca.JPG35 takýchto araukaritových krásavcov použitých ako dekorácia aj ako stolíky pod bonsaje bolo do 150 kusov.JPG36 výstava čínskych borovíc.JPG37 zákutia záhrady oživovali kvitnúce kry so žiarivými kvetmi.JPG38 ten istý rod, ale iná farba.JPG39 toto bol skutočný skvost.JPG4 tu prebiehali tvarovačky, podávala sa voda, čaj i káva.JPG40 nežný. modrokvitnúci ker.JPG41 Lososové kvety pekne vyniknú v pozadí striebristých starčekov.JPG42 v záhrade rastie množstvo krásnych aspoň čiastočne tv arovaných stromov ako napr. tento záhradný Podocarpus.JPG43 prekrásny fikus s obrovským vápencovým prírodným suiseky.JPG44 listnáč s pekným nebari ešte s napínacími drôtmi, lebo bol len nedávno posadený.JPG45 pri každom z prítomných stromov môžeme vidieť kvalitu sadeného materiálu - tu detail krásneho nebari.JPG46 veľké tvarované stromy ako súčasť záhrady.JPG47 v popredí borovica vzadu dva úžasné araukarity prekemenené kmene stromov, 1,5 m vysoké.JPG48 ešte vankúšiky a jeho cisárska výsosť so spoločníkom si môže vypiť čaj - interiér santalového pavilónu.JPG49 postieľka pre priceznú - ako z rozprávky.JPG5 vstupná cesta lemovaná vystavenými bonsajmi.JPG50 prekrásne kusy vyrezávaného dreveného nábytku pochádzajú zo zakázaného mesta a patrili čínskej cisárskej rodine.JPG51 stôl, kreslo, skrine a obrovská maľovaná porcelánová váza.JPG6 v tieni altánku posedávali návštevníci a kochali sa výhľadom na záhradu.JPG7 most z bieleho levieho kameňa.JPG8 ďalší altánok s pagodovitou strieškou, bohato zdobeným stropom a maramorovou ohrádkou.JPG9 kaskáda s jazierkom.JPG